Funderar du på att bli veterinär? Vi bevakar svensk djursjukvård.

Recept

Skriv ditt eget recept!

Skriv ditt eget recept och få det publicerat på scones.se!

Fyll i formuläret nedan!

Ditt namn eller signatur:
Receptets rubrik:
Ingredienser:
Recept:
Din epost:
(ej obligatorisk
- publiceras inte)

scones.se förbehåller sig rätten att redigera texten.


Fruktrecept

Fem om dagen

Paj, sallad, soppa, smoothie. Vi äter gärna fem frukter om dagen, särskilt när de samsas i en fruktsallad!

Med frukt i desserten kan du äta gott och nyttigt på samma gång. En helt osötad fruktsmoothie med mandel kan du unna dig när som helst. Variera sylt och grädde till pannkakorna med att servera stekta äpplen med kanel och socker. Och vem tackar nej till en milkshake med banan och rik chokladsmak?

 fruktrecept.se

Kladdkakor

Varianter

Höstmörker är ett utmärkt skäl för att baka kladdkaka! Klassikern eller nyskrivna recept?

kladdkakor.se

Kycklingrecept

Crêpes

Crêpes är en god och enkel rätt som går fint att variera. Här är ett smakrikt recept på crêpes med kyckling!

kycklingrecept.nu


Lasagne

Ädelost

Kombinera grovt med grönt och gör en god fullkornslasagne!

Ofta lagar vi klassisk lasagne som badar i köttfärssås och ostsås. Men den värmande pastarätten kan lika gärna av en god vegetarisk fylld med grönsaker. Prova goda varianter som vegetarisk lasagne med parmesanost eller ett gott recept på vegetarisk lasagne med keso. Pepparochsalt.se föreslår gärna en god fullkornslasagne, fylld med zucchini och med god smak av ädelost som bryter fint mot grönsakerna. Lite nyttigare än klassisk lasagne, men minst lika god! Hinner du inte i kväll? Vi har recept på riktig snabblasagne också. Det går utmärkt att byta ut korven mot 150 gram fetaost i stället. Och gärna några oliver, så är kvällen räddad!

 lasagne.nu


Tacos

Tomatsalsa För många är tacos ett måste på fredagskvällen. Gör tacokvällen till riktig fest med dina hemlagade såser och tillbehör!

Glassrecept

Chokladglass Med glassmaskin gör du enkelt den allra godaste glassen. Hemlagad chokladglass kan ingen motstå!
Prenumerera direkt! Gratis!

Koka Sylt

Rabarbersylt med kardemumma Hemkokt sylt smakar oftast långt bättre än köpesylt. Dessutom kan du lätt göra din egen favoritsylt och smaksätta den just som du vill ha den.
Under vinjetten Peppar och salt samlas Magnus Carlstedts uppskattade receptsajter. Webbplatserna når nu en miljonpublik med mer än 70-tusen unika besökare i veckan.

Läs mer ...