Ingenting går upp mot smaken av dragon och svamp... Laga en festegryta som lockar fram det bästa ur helgen!
Värmande grytor är gott och festligt. Enkelt att ordna när man är många och bekvämt då de kan vara helt klara när gästerna väl kommer.
Prova en smakrik gryta på skinkstek som får smak av svamp och dragon. Eller gör en smakrik och rustik lammgryta med rotfrukter. Perfekt när man vill få upp värmen lite. Den som vill ha en riktig stek, serverad med potatis och gelé lagar lätt en porterstek.
Trevlig middag och glöm inte brödet!
helgmenyn.se
Hejsan!
Jag ska baka scones till en vän som ska ha med dem till en möhippa. Scones smakar ju godast när de är nybakt och nu undrar jag hur jag ska förvara dessa scones på bästa sätt. Hon kommer hämta dem ca 3.5tim innan dem ska ätas.
Tusen tack på förhand!