Vill gärna kunna skriva ut recept som jag skall prova, men hittar ingenstans där man kan "skriva ut" receptet. Eller har jag missat nåt?
Har markerat och tryckt "skriv ut" men då får jag flera olika sidor med en massa andra grejer på. Hur gör man?
Postad av annika
, 17 oktober 2009
Hej, jag har haft samma problem. Brukar markera texten och klippa in den i t.ex Word eller liknande och sen skriva ut.. Lite krångel, men man får hela receptet på samma sida! :)
Ingenting går upp mot varma bullar... Baka äppelbullar och lyft fikat till oanade höjder!
Bullbak är en garanterad myshöjar i köket. Doften är en magnet för att fikasugna. Visst är nygräddare kanelbullar fantastiskt gott. Men vill du ha omväxling går det att baka läckra vaniljbullar, mjuka chokladbullar, goda nougatsnurror eller blåbärsbullar. Själva slår vi ett slag för nygräddade äppelbullar. Perfekt till kaffet, oavsett när du dricker det!
Någon som gillar fetaost? Kalamata-oliver? Tomater? Här är receptet för er!
Vissa smaker passar helt enkelt kusligt bra ihop. Har de en gång ätit fetaost tillsammans med oliver så förstår du det. Lägg till smaken av varm tomat och krydda försiktigt med rosmarin och några tag med pepparkvarnen...
Nu finns ett nyskapat recept på fetaostpaj för alla pajälskare!
Servera med sallad, balsamvinäger och nybakat bröd. Helt enkelt och bara godast!
Riktig god ost kräver goda kex. Baka goda havrekex som garanterat passar till favoritosten!
Nybakat bröd i all ära, men ibland vill man ha någonting lite lättare som tilltugg. Ofta blir det kexpaketet. Och kex passar bra till mycket, både som lättare tilltugg till fikat och till ostbrickan. Bakar du havrekex som är en mindre söt variant än de vanliga digestivekexten går det utmärkt även som mellanmål, serverade med smör, ost och kanske marmelad.
Att baka kex är både lätt och går snabbt. Så även om det tar lite längre tid än att öppna ett kexpaket så är det väl värt jobbet.
Utskriftsformat??
Vill gärna kunna skriva ut recept som jag skall prova, men hittar ingenstans där man kan "skriva ut" receptet. Eller har jag missat nåt?
Har markerat och tryckt "skriv ut" men då får jag flera olika sidor med en massa andra grejer på. Hur gör man?
Postad av annika , 17 oktober 2009